POŁOŻENIE I KOMUNIKACJA

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Zamieszkiwana przez 49 tysięcy osób Gmina Olkusz położona jest między dwiema aglomeracjami – śląską i krakowską. Bliskość do tych ośrodków gospodarczych, naukowych i kulturalnych przekłada się na liczne kontakty sprzyjające współpracy gospodarczej oraz stwarza możliwości kształcenia kadr. Atutem gminy jest jej skomunikowanie z ważnymi ciągami komunikacyjnymi.

 Przez miasto i gminę przebiega łącząca pięć województw droga krajowa nr 94 ze Zgorzelca (przejście graniczne z Niemcami) do Korczowej (przejście graniczne z Ukrainą). Stanowi ona alternatywę dla przebiegającej w odległości 20 km od miasta autostrady A4 – najdłuższej polskiej autostrady, prowadzącej z zachodu na wschód przez całą Polskę południową.

 

Niewątpliwym atutem jest dobrze rozwinięta linia kolejowa kierunku wschód-zachód z bezpośrednim połączeniem międzynarodowym relacji Zgorzelec-Medyka. Przez miasto przebiega linia kolejowa hutniczo-siarkowa, stanowiąca szerokotorowy układ transportowy w relacji Olkusz - Hrubieszów - Moskwa – Magnitogorsk. Odległość do przejść granicznych w Chyżnem, Cieszynie i Łysej Polanie wynosi ok. 150 km, Medyki - 300 km, a do Zgorzelca - 350 km.

Sieć drogową w Gminie Olkusz tworzą również drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne, na modernizację których w ostatnich latach przeznaczono znaczną część wydatków majątkowych lokalnych samorządów. Jedną z największych inwestycji drogowych była budowa obwodnicy Olkusza, co przełożyło się na poprawę płynności ruchu – lokalnego i tranzytowego.

Połączenia komunikacyjne Olkusza uzupełniają lotniska w Katowicach- Pyrzowicach i Krakowie- Balicach, odległe od miasta o ok. 40 kilometrów. Dysponują one regularnymi połączeniami z krajowymi i międzynarodowymi portami lotniczymi umożliwiając szybką komunikację praktycznie z całym światem.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4080