Podatek od środków transportowych

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Przedsiębiorców z pewnością zainteresuje fakt przychylenia się radnych do propozycji Burmistrza Romana Piaśnika w sprawie obniżenia od 1 stycznia 2016 r. stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w Gminie Olkusz. Jednomyślność radnych dowodzi, że było to rozwiązanie szczególnie pożądane.

 

Uchwała skutkuje obniżenie obowiązujących wcześniej stawek podatku od środków transportowych dla wszystkich środków o kwotę 100,00 zł, a w przypadku autobusów - o 150,00 zł. Propozycja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników prowadzących działalność w sektorze transportu, uwzględniając aktualną sytuację rynku lokalnego oraz krajowego, w tym ciągły wzrost obciążeń ponoszonych przez przedsiębiorców z tytułu zakupu paliwa czy opłat za przejazd autostradami i drogami krajowymi. Projekt uchwały jest ponadto inicjatywą zmierzającą do aktywizacji przedsiębiorców, zarówno lokalnych, jak i tych spoza terenu Gminy Olkusz oraz zachęcenia ich do rejestrowania nowych pojazdów na terenie Miasta i Gminy Olkusz.

Ponadto, nowe zapisy uchwały wprowadzają dodatkową aż 30% obniżkę stawki podatku od środków transportowych dla pojazdów o niskiej emisji spalin, posiadających certyfikaty EURO (co najmniej EURO 4). Według aktualnych zapisów prawa, Polska jako członek Unii Europejskiej podlega regulacjom zawartym w normach EURO. Normy EURO pojazdów mają wpływ na wysokość opłat drogowych w poszczególnych krajach (im mniejsza norma EURO, tym opłata za przejazd większa). Rozwiązanie to ma na celu przede wszystkim docenienie tych przedsiębiorców, którzy decydują się na prowadzenie działalności z wykorzystaniem samochodów ekologicznych oraz zachęcenie kolejnych do wymiany taboru na bardziej nowoczesny.

- Podczas licznych spotkań z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność transportową na terenie naszej gminy, wielokrotnie spotykałem się z uwagami dotyczącymi wysokości podatku od środków transportu. Liczę na to, że obniżenie tego podatku zachęci naszych przedsiębiorców do rozwijania swoich działalności, a także sprawi, że Gmina Olkusz będzie bardziej konkurencyjna dla potencjalnych nowych inwestorów. Rada Miejska dowodzi swojej przychylności dla inicjatyw zmierzających do poprawy klimatu dla przedsiębiorców – komentuje Burmistrz Roman Piaśnik.

Uchwała obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Szczegóły dotyczące nowych stawek podatku od środków transportu można pobrać tutaj.

 

TABELA  STAWEK  PODATKU  OD  ŚRODKÓW  TRANSPORTOWYCH OBOWIĄZUJĄCYCH  W  GMINIE  OLKUSZ  W  2016  ROKU
(kliknij aby wyświetlić)

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Grafika

    Grafika

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:3785